Za psího "seniora" lze považovat takového psa, který překročí polovinu očekávané doby svého života (v závislosti na plemeni). U takovýchto psů je vhodné začít pravidelně sledovat jejich zdravotní stav v rámci preventivních vyšetření. Při základním klinickém vyšetření Vašeho pejska prohlédneme celkově - propalpujeme břicho, mízní uzliny, zhodnotíme stav kůže a srsti či zbarvení sliznic. Důraz klademe na vyšetření dutiny ústní, při které můžeme zjistit rozsah zubního kamene, který je u stárnoucích pejsků velmi častý.
Zubní kámen a záněty dásní
Zubní kámen je často doprovázen zánětem dásní, těžké formy mohou vyústit až ve vypadávání jednotlivých zubů. Celý proces je navíc bolestivý a může docházet k tomu, že pejsek postupem času začne mít potíže s příjímáním potravy. Bakterie obsažené v zubním kameni mohou navíc být roznášeny krevním oběhem a způsobovat závažná onemocnění srdce nebo ledvin. Právě auskultace srdce je dalším velmi důležitým bodem klinického vyšetření. Můžeme při něm zjistit šelest na srdci, který nám pomáhá odhalit počínající nebo již pokročilejší onemocnění srdce či velkých cév. Velmi užitečným se v tomto případě jeví i rentgenologický snímek hrudníku, kde můžeme objevit zvětšení srdeční siluety, který podpoří nález zjištěný při auskultaci. Včasné nasazení odpovídající medikace nebo podrobnější vyšetření u specialisty - kardiologa může Vašemu psu značně prodloužit nejen dobu, ale zejména kvality života. Poslední (ale nikoli významem) součástí tohoto komplexního vyšetření je odběr krve s následnou hematologickou a biochemickou analýzou.
Biochemické vyšetření psů
V hematologii zjišťujeme parametry červeného i bílého krevního obrazu a počet krevních destiček. Mnoho neoplazií krve či kostní dřeně se projevuje změnami nejen celkového počtu zejména bílých krvinek, ale i jejich jednotlivého zastoupení. Výrazný pokles červené krevní řady zase může doprovázet selhávání ledvin. Biochemické vyšetření nám poskytne informace o stavu mnoha vnitřních orgánů, přičemž zejména parametry pro játra a ledviny patří k těm nejsledovanějším. Právě u těchto orgánů dochází u stárnoucích psů k postupným změnám, které lze do jisté míry zpomalit včasným zahájením dietetických opatření a podpůrné terapie. Rovněž stanovení hladiny glukózy a dalších parametrů je velice důležité. Nezapomínejme, že cukrovka či jiné endokrinopatie se vyskytují nejen u lidí, ale i u psů a to zejména těch ve středním a vyšším věku.