Srdeční červivost (srdeční dirofilarióza) je onemocnění způsobované parazitem Dirofilaria immitis. Ten se dříve vyskytoval zejména v tropických a subtropických oblastech (Afrika, Asie, Austrálie, jižní Evropa, ale i USA či Kanada), vlivem stále teplejšího klimatu však dochází i k postupnému šíření do střední Evropy. K přenosu dochází pomocí vektorů - komárů. Stačí, aby komár nasál vývojová stadia (mikrofilárie) z již infikovaného psa a bodl jiného psa. Larvy (mezitím v komáru přeměněné v infekční stadia) se postupně dostanou do krevního oběhu, jsou zaneseny do srdce a plicních cév, kde dospívají v dospělce a mohou zde přežívat několik let a způsobovat změny na srdeční svalovině. Při silnější infekci mohou ucpávat pravou srdeční komoru/předsíň a také plicní tepny, což vede k postupnému selhávání krevního oběhu. Navenek se toto onemocnění u psů projevuje postupným hubnutím, únavou, dušností či kašlem a bez léčby může skončit až fatálně.
Diagnostika srdeční červivosti je možná různými metodami (speciální mikroskopie, sérologie, ...). Nově u nás nabízíme komplexní vyšetření na přítomnost dirofilárií (včetně dalších parametrů) pomocí speciálního rotoru do našeho biochemického analyzátoru. Stačí jednoduše odebrat několik kapek krve a do 20 minut je výsledek hotov.
Jak již bylo zmíněno, vyšší riziko nákazy Vašeho psího miláčka hrozí zejména při dovolené v oblastech jižní Evropy (Španělsko, Itálie, Řecko, ...). Je proto vhodné před plánovanou dovolenou v těchto státech učinit příslušná preventivní opatření, která jsou velmi jednoduchá. Spočívají v aplikaci odpovídajícího antiparazitárního přípravku před a po vycestování. Pravděpodobně nejčastěji používaným přípravkem je Stronghold ve formě spot-on, aplikovaný po měsíci (min. 3x).