Když jsi pořizujeme kotě od chovatele, ve velké většině je kotě zdravé, odčervené a některé má za sebou už i první vakcinaci. S větším problémem se často potkáváme, když si kotě pořídíme z venku-nalezenec, opuštěné kotě, kotě z chovu se špatnými zoohygienickými podmínkami . Většina těchto koťat trpí mnoha nemocemi. Zdravé kotě by mělo být aktivní, ne moc hubené,mělo by mít hezkou, lesklou, čistou srst , bez nálezu parazitů, čistá ouška, oči a nos by měli být bez výtoku. V opačném případě(nález blech, všenek, ušní svrab-zvukovody vypadají černě, jejich obsah připomíná kávovou sedlinu, výtoky z očí a nosu jsou hnisavé), je lepší okamžitě navštívit veterináře.
Většina koťat se od matky odstavuje v 7-8 týdnu věku a proto je nejlepší věk pro pořízení si nového koťátka až od 8-9 týdne. Koťata se poprvé odčervují už ve 3. týdnu věku, nejčastěji pastou, a pak se odčervení opakuje v 3 týdenních intervalech až do 12 týdnu věku. Pak se dospělé kočky odčervují dle potřeby, kočky žijící venku a lovící myši,preventivně jednou za 3 měsíce kočky vyloženě žijící v bytě stačí odčervit jednou až dvakrát ročně, případně odčervovat na základě parazitologického vyšetření trusu. Přípravky používané na odčervení jsou ve formě pasty, tablet nebo spot on(lokální aplikace na kůži mezi lopatky).
S vakcinací koťat se obvykle začíná v 8 týdnech věku s následnou revakcinací za 3-4 týdny. Přeočkování je nutné každý rok, případně jednou za tři roky v závislosti na typu vakciny .Vetšinou se očkuje proti kočičí rinotracheitídě(kočičí rýma), kaliciviróze(afta v dutině ústní),panleukopénií(tzv. kočičí mor).U koček které jsou chované v početnějších skupinách se doporučuje očkovat proti chlamidióze(příznaky zánětu spojivek, rýmy).Dále se vakcinuje proti kočičí leukémii, ta se vyznačuje zjednodušeně ztrátou obranyschopnosti organizmu.Tahle vakcína se většinou neočkuje běžně, spíše po domluvě s majitelem(chovní kočky) a před vakcinací se doporučuje provést test z krve, že daná kočka už touhle nemocí netrpí. Při cestování do zahraničí většina zemí vyžaduje i každoroční vakcinaci proti vzteklině případně stanovení protilátek proti vzteklině.
Co se týče krmení, koťata se můžou začít přikrmovat měkkou stravou(kapsičky, paštiky), už od 4 týdnu věku. U opuštěných koťat je vhodné zakoupit náhražku matěřského kočičího mléka ,běžně dostupného v každém zverimexe př. u veterináře.Od 7-8 týdne věku můžete skusit přidávat granule určené pro koťata. Kotě musí být ještě krmeno několikrát za den na rozdíl od dospělých koček, které se většinou krmí tak, aby měli celý den přístup ke granulím a vodě a případně ráno a večer jim můžeme jídelníček zpestřit měkkou stravou. Dospělým kočkám se nedoporučuje přidávat mléko, jelikož mnoho z nich má po něm zažívací problémy(průjem).Důležité je taky, aby hlavně kočky, které nemají přístup ven,mělí přístup k tzv. kočičí trávě.