Jaro je v plném proudu a s ním vzrůstá i potřeba řešit každoroční ožehavé téma, kterým jsou blechy a klíšťata. Pravda, blechy bývají problémem celoročním a také pro klíšťata bylo teplejší klima několika posledních zim vítanou příležitostí, jak svou aktivitu ukončit pouze na pár měsíců. Jarní měsíce však pravidelně bývají jedním z vrcholů jejich výskytu a proto je zapotřebí na to adekvátně zareagovat.
Zaklíštění se řadí k nejčastějším parazitárním onemocněním zvířat. V našich klimatických podmínkách se vyskytují většinou od března do listopadu, pokud je však zima mírná, můžeme se s nimi setkávat téměř po celý rok. Samice se živí sáním krve a zapomínat nesmíme ani na onemocnění, která mohou klíšťata přenášet (borelióza, babesióza, anaplasmóza, ...). Nejlepším způsobem je tedy prevence zaklíštění. Existuje celá řada přípravků, jak se proti klíšťatům bránit, přičemž některé z nich mohou mít i repelentní účinek. Jednou z možností jsou obojky, které podle typu účinkují 5-8 měsíců (Bolfo, Foresto, Kiltix, Scalibor, ...). Dalším způsobem ochrany proti klíšťatům jsou pipety, které se aplikují na kůži mezi lopatkami (tzv. spot-on - př. Vectra 3D, Advantix, Advocate, Stronghold, Broadline a další). Nejnovější a zřejmě i nejúčinnější formou jsou tabletky, působící 1 měsíc (NexGard) nebo 3 měsíce (Bravecto), s nímž momentálně máme u psů asi nejlepší zkušenost. Nově se již vyrábí i Bravecto pro kočky, účinkující rovněž 3 měsíce, a to ve formě spot-on.
Blechy způsobují jednoznačně nejvíce kožních problémů, se kterými se v ordinacích setkáváme. Dospělci blech se živí pouze krví svého hostitele, což s sebou přináší ještě jiný problém, kterým je alergie na bleší kousnutí. Sliny blech totiž obsahují alergenní proteiny (tzv. hapteny), které při kousnutí způsobují alergickou reakci na kůži hostitele. U psů a koček se vyskytuje nejčastěji blecha kočičí, dále blecha psí, výjimkou není ani blecha králičí nebo ježčí. Zvíře napadené blechami je většinou neklidné a velmi často se drbe. V srsti zvířete si můžeme všimnout buď pohybujících se živých blech, nebo blešího trusu, kterým je vlastně jejich nestrávená sražená krev. Tento bleší trus vypadá jako drobná zrnka máku, která se po jejich vyčesání na vlhkou gázu či ubrousek rozpijí do červených skvrn. Ošetřit zvíře proti blechám lze mnoha způsoby. Většina přípravků je účinná jak proti blechám, tak proti klíšťatům a je tedy popsána již v odstavci o zaklíštění. Za doplnění stojí tableta Comfortis, vyznačující se vysokým stupněm ochrany proti blechám u psů i koček po dobu 1 měsíce.
Nesmíme pouze zapomínat na to, že většina vývojových stadií blech (vajíčka, larvy) se vyskytuje v prostředí zvířete a nikoli na zvířeti samotném. Je proto zapotřebí i důkladné a pravidelné vysávání koberců či podlahy, praní pelíšků atd.
Dalším problémem, kterým s sebou infestace blechami přináší, je možnost přenosu tasemnice Dipylidium caninum. Důležitá je proto při potvrzeném zablešení i otázka odčervení zvířete.
Je třeba dát si pozor na správný výběr přípravku - některé z nich se totiž mohou používat pouze u psů, zatímco pro kočky mohou být toxické. U kolií a dalších ovčáckých psů je zase třeba vzít v potaz jejich dědičnou nesnášenlivost vůči některým účinným látkám (avermektiny), obsažených v kombinovaných přípravcích (= s účinkem i proti vnitřním parazitům).